08 July 2021

Обладнання, що дозволить проводити більше трансплантацій дітям в Україні

Фонд «Крона» передав в НДСЛ ОХМАТДИТ проточний флуоцитометр, який дозволяє точно визначати імуносумісність між донором та дитиною-реципієнтом

8 липня Всеукраїнський благодійний фонд «Крона» передав в Лабораторію медичної генетики НДСЛ ОХМАТДИТ проточний флуоцитометр вартістю 1,9 млн. грн. Це обладнання дозволяє проводити точний підбір донорів при пересадках нирки, печінки, кісткового мозку, в майбітньому – серця і легень.

«Метод проточної цитометрії – найбільш точний і сучасний метод лабораторного супроводу трансплантацій, – каже завідувач відділення тканинного типування НДСЛ ОХМАТДИТ Євген Грогуль. Ми можемо з високою точністю визначити у дитини-реципієнта кількість реактивних тіл. Тобто оцінити ризики відторгнення донорського органу і краще підготувати дитину. Ще один дуже важливий аналіз, який дозволяє робити цитометр – це перехресне зіставлення у випадку пересадки кісткового мозку. Досі в нашій країні цього не робили, хоча саме цей метод допомагає підібрати донорський матеріал так, аби запобігти сильним реакціям “трансплантат проти господаря”, особливо при гаплотрансплантації. Це означає, що ми даємо дитині шанс на найкраще приживлення органу. І після пересадки ми зможемо робити контроль приживлення й проводити дослідження донор-специфічних антитіл у пробах крові. Дитині не потрібно буде робити для цього біопсії».

Майже 12 років Фонд «Крона» підтримує розвиток галузі трансплантації в нашій країні. Ми вклали 19 мільйонів гривень в обладнання, навчання лікарів, приміщення, у те, щоби кожна дитина,  яку може врятувати пересадка органів чи кісткового мозку, отримала таку допомогу оперативно і якісно. В своїй, а не чужій країні. Щоб рідним не доводилося роками збирати космічні суми на закордон, втрачати час і, часто, шанс на життя. Сьогодні це реально. Проточний цитометр – одна з частинок, однак дуже важлива. Лабораторія зараз набирає потужностей, і вже за рік вона зможе обробляти сотні зразків дітей і донорів. 

Сьогодні в Національній лікарні ОХМАТДИТ активно розвивається напрямок органної трансплантації. Проведено вже три пересадки нирки, дві – від нерідного донора. На цей рік заплановано 20 трансплантацій нирки і до 10 – печінки. Також за останні два роки в клініці провели 15 трансплантацій кісткового мозку, в планах вийти на потужність не менше 25 ТКМ за рік.